Halloween, dušičky a svátek Všech svatých.

31. října 2014 v 11:42 | Edit0r |  Nesmrtelnost chrousta a jiný chutný sousta.


Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu - v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích...) a "koledují" o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj. Název vznikl zkrácením anglického "All-Hallows-eve", tedy "Předvečer Všech svatých".


Na Východě se od 4. století slavil společný svátek všech mučedníků (v syrském obřadu v době velikonoční (13. května) a v byzantském obřadu první neděli po Letnicích. Důvodem zavedení svátku byla nemožnost slavit každý jednotlivý den světců. Papež Řehoř III. a následně Řehoř IV. svátek pro západní církev v 7. století přesunuli na 1. listopad, výroční den posvěcení římského Pantheonu (původně pohanského chrámu všech olympských bohů) na křesťanský kostel dedikovaný Panně Marii a všem svatým mučedníkům (13. května 609). Od 8. století se v Irsku a v Anglii začal slavit svátek Všech svatých (nejen mučedníků) 1. listopadu (snad proto, že u Keltů je tento den počátkem roku). Slavení tohoto svátku se záhy rozšířilo a v Římě se tento svátek slaví od 9. století.
Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, zvané jack-o'-lantern, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Typickými barvami jsou černá a oranžová.
V České republice nejde o tradiční svátek. Některé domácnosti si před dům symbolicky dávají jack-o'-lantern, ale ani tyto domácnosti nejsou obvykle připravené na trick-or-treating, a do Halloweenu se tím pádem nezapojují.

HISTORIE JACKA O' LANTERNA

Historie Jacka O´Lanterna má mnoho podob a vypráví se jako legenda. Jednou z nejoblíbenějších je ta o irském darmošlapovi a opilci Jackovi, který se na svátek Halloween opil tak, že jeho duše začala pomalu opouštět tělo. Své příležitosti se chopil sám ďábel a přišel si pro něj na zem. Jack prosil ďábla, zda si může vypít ještě poslední pití, a tak ďábel souhlasil. Jack již ale neměl na zaplacení své útraty, požádal ďábla, jestli by se na oněch 6 pencí nepřeměnil, Jack by jimi zaplatil a ďábel by se pak přeměnil zpátky. Ďábel rozhodl, že Jackovo přání splní, a změnil se na peníze. Jack okamžitě popadl minci a dal ji do své peněženky, čímž ďábla uvěznil. Uvězněný ďábel prosil a hrozil, až se nakonec dohodli, že Jack ďábla pustí, na oplátku však požadoval ještě rok svobody.
Svou volnost však znovu využil pouze pro svou největší vášeň alkohol, a tak si pro něj ďábel znovu přišel. Jack přemýšlel, jak ďábla obelstít, a tak navrhl ďáblovi, že si může vzít jedno z jablek z blízké jabloně. Ďábel ale na jablka nedosáhl, vylezl proto Jackovi na ramena a na strom vylezl. Když byl ďábel na stromě, Jack vyryl do kůry stromu kříž a ďábel tak nemohl ze stromu slézt. Zoufalý ďábel nabídl Jackovi dalších 10let, když ho pustí, ale Jack trval na tom, že už si pro něj ďábel nesmí nikdy přijít a on tak bude navždy svobodný. Ďábel nakonec souhlasil. Jackův život se poté opět vrátil do starých kolejí, ale před dalším Halloweenem Jack zemřel.
Nebeská brána se Jackovi neotevřela a ďábel ho odmítl díky slibu, že už si pro něj nikdy nepřijde. Jack však dostal od ďábla žhavé uhlí, které mu mělo svítit na cestu. Jack vložil uhlí do vydlabané řepy a od té doby mu svítila na jeho věčném putování.
Lidé proto dávají svítící dýně na okna a římsy, protože věří, že Jack vezme světlo a ochrání je před kýmkoliv zlým.

Oslavy Halloweenu ke dni 31. října v naší zemi příliš velkou tradici nemají. Což dle mého názoru je veliká škoda. Myslím si, že postupem času se tento svátek k nám dostane více a oslavy budou probíhat podobně jako v již zmíněných zemí. V České republice se místo Halloweenu slaví 1. listopadu Svátek všech svatých a 2. listopadu Dušičky. Lidé v tento den navštěvují hřbitovy, aby očistili a ozdobili hroby a zavzpomínali na své zemřelé příbuzné a přátele.
Lidová tradice nám říká, že v předvečer svátku dušiček vystupují duše zemřelých na jednu noc z očistce, kde v plamenech pykaly za své hříchy. Bývalo zvykem pro dušičky vhazovat tento večer do ohně různé pokrmy, což bylo chápáno jako vykoupení z hříchů či něco pro dušičky na přilepšenou. Když se ráno ozvalo zvonění z kostela, musely se dušičky vrátit do očistce. Na den svátku Všech svatých se pekly housky ve tvaru rukou položených křížem.
Anglosaský svátek Halloween vznikl z evropského svátku dušiček, ale málokdo tuší, že se v minulosti v Podkrkonoší slavily Dušičky, podobně jako je tomu dnes například v USA, s průvody strašidelných masek.

Veselý Halloween, dušičky a svátek Všech svatých přeje
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Sluší se pozdravit!

Ahoj!
Čus!

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 8. listopadu 2014 v 13:45 | Reagovat

Halloween mám opravdu moc ráda, jen mě mrzí, že jsem si dosud nevyřezala žádnou dýni a celkově se ho neúčastnila tak, jak bych si přála,.. ale plánuji si za rok nějakou tu dýni vyřezat. :-)

2 Edit0r Edit0r | Web | 9. listopadu 2014 v 11:09 | Reagovat

[1]: Tak to jsem ráda, že nejsem sama! Jinak -já už dýni vyřezávala, ale jako malá a navíc v Zoo :D

3 jklucetnictvi jklucetnictvi | Web | 9. dubna 2017 v 18:19 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama